czechgermanenglish

Jitka Kopřivová - mezzosopran

Stabat mater

Stabat mater

Stabat mater vzniklo jako poslední dokončené dílo italského skladatele G. B. Pergolesiho a již od prvních provedení se těšilo neobvyklé oblíbenosti trvající dosud. Řadí se tak mezi nejznámější duchovní skladby vůbec. Jeho latinská textová předloha zachycující bolest matky nad ztrátou syna sahá do křesťanské tradice 13. stol. Tradičně se Stabat mater zařazuje do hudebních programů postního předvelikonočního období či ke svátku Sv. Marie sedmibolestné 15. září.

 

Sekvence Stabat mater dolorosa (Stálá matka bolestná) byla zhudebněna více hudebními tvůrci mj. i Ant. Dvořákem, J. Haydnem či G. Verdim.

V původním sólistickém obsazení pro dva ženské hlasy a smyčcový soubor získává Pergolesiho Stabat mater nezapomenutelnou intimitu vyjadřující bolestný obsah skladby. 

Před vlastní padesátiminutové Stabat mater G. B. Pergolesiho zařazujeme zpravidla instrumentální skladbu barokního skladatele vybranou dle akustických možností koncertního místa.

 

Naše obsazení:

Eliška Josifová - soprán

Jitka Kopřivová - mezzosoprán

Marie Švejdová, Jaroslav Kurzveil - housle

Dana Kuchaříková - viola

Ondřej Valenta - varhany

Václav Hořák - kontrabas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O interpretech:

Smyčcové kvarteto je složeno z členů Mladoboleslavského komorního orchestru. Marie Švejdová, která vystudovala Pražskou konzervatoř ve třídě prof. V. Rejška a prof. J. Novákové, je koncertním mistrem, Jaroslav Kurzveil, Dana Kuchaříková a Marta Šulcová jsou vedoucími jednotlivých skupin tohoto orchestru. Violistka vyučuje na Gymnáziu Dr. J. Pekaře v Ml. Boleslavi, ostatní členové působí jako pedagogové v ZUŠ Ml. Boleslav. Kvarteto vystupuje příležitostně tam, kde není možno využít celý komorní orchestr. Hraje takové skladby z repertoáru orchestru, které lze provádět i v tomto malém obsazení, nebo skladby určené v originále pro smyčcové kvarteto. 

Václav Hořák studuje hru na kontrabas na Pražské konzervatoři u prof. Valenty. V roce 2012 se zúčastnil  místní soutěže „Mladoboleslavsko hledá talent“, ve které postoupil do finále. Od šesti let se věnuje též pod vedením své matky Miroslavy Hořákové hře na klavír. Kromě toho hraje i na basovou kytaru.

Ondřej Valenta studuje od r. 2009 na varhanním oddělení Pražské konzervatoře u prof. Jana Hory. Zároveň se věnuje také hře na cembalo pod vedením MgA. Ivany Bažantové. Je členem Barokního orchestru Pražské konzervatoře a také mimo školu spolupracuje se sólisty i hudebními soubory (zejm. chrámový sbor Václav ve St. Boleslavi, sbor Bojan v Brandýse n. L., sbor Boleslav v Ml. Boleslavi, pražský sbor Cantus amici, Komorní orchestr Ml. Boleslav a další). Navíc ještě působí jako chrámový varhaník. 

Eliška Josifová se již v dětství věnovala zpěvu v Kühnově dětském sboru. V roce 1990 začala navštěvovat soukromé hodiny u Daniely Opravilové, sólistky Janáčkovy opery v Brně. V nedávné době začala spolupracovat s hudebním skladatelem Martinem Hyblerem, se kterým natočila CD za doprovodu turnovského orchestru. Zpěv i nadále studuje u Kamila Šádka, ředitele ZUŠ v Mladé Boleslavi, pod jehož vedením nastudovala řadu operních árií.

Jitka Kopřivová pochází z Ml. Boleslavi, od roku 2001 žije trvale v Rakousku.  Po studiích na Pedagogické fakultě UK v Praze navázala studiem na Univerzitě Mozarteumv Salcburku. Zde absolvovala v oborech sólový zpěv (u A. Hartingera), bicí nástroje (ve třídě M. Grubingera) a hudebně pohybová výchova (Orffův institut).  Zúčastnila se mistrovských pěveckých kurzů K. Widmera, B. Zakotnik a A. Kirschlager. Vyučuje zpěv na Gymnáziu Adalberta Stiftera a hudební výchovu na BRG Wels Wallererstraße.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Přehled dosavadních vystoupení s programem Stabat mater:

Rok

Měsíc

Místo

2011

Duben

Evangelický kostel Vzkříšení, Salzburg (Rakousko)

Laila Cathleen-Neuman (soprán), Jitka Kopřivová (alt), Kamil Kulawik (varhany)

2011

Duben

Evangelický kostel Sv. Trojice, Burgkirchen (Německo)

Laila Cathleen-Neuman (soprán), Jitka Kopřivová (alt)

2013 Březen

kostel Marie Schöndorf ve Vöcklabrucku (Rakousko)

Gudrun Bernauer (soprán), Jitka Kopřivová (alt)

Camerata Schöndorf

2013

Březen

Květen

kaple sv. Havla v Horních Stakorách (ČR)

sbor Prokopa Velikého v Bakově n. Jizerou (ČR)

Eliška Josifová (soprán), Jitka Kopřivová (alt) - vybrané části

  

Pokud Vás náš program zaujal, kontaktujte nás prosím přes rubriku „Kontakt“.

© Jitka Kopřivová, all rights reserved, created by Jiří Štěpánek